Anasayfa
Knight
Silkroad
Minecraft
ria2 banner
  • FORUMDAKİ TÜM VIP REKLAM ALANLARI ÜCRETSİZDİR BİLGİ İÇİN BURAYA TIKLA.
    ALL PREMIUM ADS ARE FREE ON THIS PLATFORM FOR DETAILS CLICK HERE.

Rainbow Six: Siege Deadly Omen Operasyonu Yeniliklerini Denedik, Anlatıyoruz!

MMO CITY Oyun & Bilgi Paylaşım Platformu

Ubisoft’un davetiyle Rainbow Six: Siege Deadly Omen Operasyonu‘nu önceden deneme şansına sahip olduk ve yeniliklerini sizlerle paylaşıyoruz. Sevilen taktiksel FPS oyunu 9. yılına girerken, ilk sezonda bizi hikâye anlamında tartışmalı bir operatör karşılayacağı gibi hem eski, hem de yeni oyuncuların seveceği birçok değişiklik geliyor. Öte yandan yıl boyunca hilecilerle mücadele ve oyuncu konforu anlamında bir takım değişikliklerle de karşılaşacağız. Gelin Rainbow Six: Siege Y9S1’de bizi karşılayacak yenilikleri birlikte inceleyelim.

Rainbow Six: Siege Deadly Omen Operasyonu’nda kötü karakter kadroya dahil oluyor​


Daha önceki sezonlarda açılış jeneriklerinde karşımıza çıkan kötü karakter Deimos, Rainbow Six: Siege’e yeni operatör olarak ekleniyor. Kendisiyle birlikte getirdiği yeni özel cihazı ve şahsına münhasır .44 Vendetta altıpatları ile birlikte saldıran takıma dahil olacak. Takım iletişimini öne çıkaran avcı bir operatör olacak Deimos, oyunun “birlikte hareket etme” yönünü güçlendirecek.

Rainbow Six: Siege Deadly Omen Operasyonu

Rainbow Six: Siege Deadly Omen Operasyonu

Deimos hız ve sağlık değeri 2 olan bir operatör olarak oyunda yerini alacak. Deathmark adındaki drone yeteneğiyle takım arkadaşlarının ya da kendisinin daha önce kameralı dronlarla ortaya çıkardığı rakipleri, haritanın neresinde olursa olsun işaretleyebilecek. Ancak bunu yaparken kendi yerini de ufaktan göstererek çift taraflı bir tehdit unsuru olma potansiyeli taşıyor.

Deimos’un işaretlediği rakip operatör, sadece kendisi tarafından görülebiliyor. Takım arkadaşlarının bu operatörü görmesi mümkün olmadığından, Deimos oynayacak oyuncular için iletişim bir kademe daha önem kazanıyor. Bir yıldan uzun süredir Ubisoft bünyesinde geliştirildiği belirtilen bu operatör, 9. yılın ilk sezonunda kadroya eklenecek.

Rainbow Six: Siege Y9S1

Rainbow Six: Siege Y9S1

Yeni operatörün birincil silahları AK-74M (Nomad’in kullandığı silah), M590A1 (Smoke’un kullandığı silah) olurken ikincil silahı şahsına münhasır, 78 hasar değerine sahip olan ve ince duvarlarda büyük yıkımlar yaratabilen .44 Vendetta altıpatları olacak. Aynı zamanda geçen sezonlarda eklenen Tubarao gibi karakterler, Deimos’un azılı düşmanı olacak gibi görünüyor.

Kalkanlı operatörlerin eli biraz daha güçleniyor​


Ubisoft geçen yıl da kalkanlara yönelik değişiklikler yaparak oyundaki taktiksel kullanımlarını artırmayı hedefliyordu. Yeni sezonda kalkanlı operatörlerin daha çok kullanılacağı aşikar. Montaigne, Blitz, Fuze gibi kalkan kullanan operatörler, artık kalkanları ellerindeyken daha hızlı koşabilecekler. Ancak hızlı koşma sırasında karşıdan gelen atış onları yavaşlattığı gibi kulak çınlaması seslerini de tetikleyecek. Ek olarak, kalkan kullanırken silah ile nişan almanın cezalandırıcılığı da biraz artırılmış durumda. Artık kalkanın yanından silahı çıkarmak yerine, karakterinizin büyük kısmı açığa çıkacak şekilde kalkan karın hizasına indiriliyor.

Rainbow Six Y9S1

Rainbow Six Y9S1

Öte yandan Montaigne gibi kalkanıyla bir kapı girişini kapatabilecek operatörler, serbest bakış özelliğiyle buluşuyor. Kalkanınızın açısını değiştirmeden, karakterinizin başını çevirerek etrafınızı görebilmeniz mümkün olacak. Aynı zamanda kapı ve pencerelerdeki bariyerler, kullanan operatörlerin tek bir kalkan darbesiyle kırılabilecek. Benzer şekilde kalkanlı operatörler oyuncuları da iterek yere düşürebilecekler.

Eklentiler büyük oranda evrenselleşiyor ve 1.5X yakınlaştırmalı dürbünler kaldırılıyor​


Artık saldırı ve savunma operatörlerinin geneline uygulanacak bir eklenti havuzu sistemi oyunda bulunacak. Silahlara ya da karakterlere özel olarak alınabilen eklentilerden ziyade, büyük bir havuz saldıran ve savunan taraf için farklılık gösterecek. Aynı zamanda oyundaki 1.5X yakınlaştırmalı dürbünler de oyundan kaldırılıyor. Bunun yerine isimlendirmeleri Büyütülmüş (2X), Teleskobik (3X) ve Kırmızı Nokta, Holo ve Refleks dürbünleri kullanılabilecek. Bu da oyuncuların kendi tarzlarına göre daha detaylı özelleştirmeler yapabilmelerinin önünü açacaktır.


Öte yandan kabzaların sağladığı özellikler de yine elden geçiriliyor. Örneğin “Yatay Kabza” artık karakterlerin hareket hızını doğrudan etkileyecek. Nispeten ağır ya da LMG (Hafif Makineli Tüfek) kullanan karakterlerde yatay kabza kullanmak, hantallıklarını üzerinden atacak.

Bütün bunlara ek olarak artık yakınlaştırma seviyesi yüksek olan dürbünleri kullandığınızda, silahınızın nişan alma hızı bundan doğrudan etkilenecek. Eğer lazer kullanmıyor ve 3X yakınlaştırmalı teleskobik bir dürbün kullanıyorsanız, silahın daha yavaş ADS (Aim Down Sight) moduna geçtiğini fark edeceksiniz. Bunu da yine lazer eklentisini silahınıza ekleyerek önleyebileceksiniz. Ancak takdir edersiniz ki lazer, kullanan oyuncuların yerini ortaya da çıkarabiliyor. Yani taktiksel olarak bazı fedakarlıklar yapmanız gerekebilir.

Hileler ile mücadele ve yeni başlayan oyuncular için bazı şartlar​


Ubisoft’un yıllardır Rainbow Six hilecileriyle mücadele etmek için farklı şeyler denediğini görüyoruz. Yeni yılda da makine öğrenme modelini ele alan bir sisteme geçiş yapılacak. Bu sistemin eğitilerek, yüksek seviyelerde oynayan yetenekli oyuncuların hile olarak algılanıp mağdur edilmesinin de önüne geçmesi planlanıyor. Önümüzdeki yıl boyunca Ubisoft, Rainbow Six hileleriyle mücadele etmek için daha gelişmiş teknikler kullanacak.

Rainbow Six: Siege Ranked şartları

Rainbow Six: Siege Ranked şartları

Rainbow Six: Siege Deadly Omen Operasyonu ile oyuna yeni başlayacak oyuncular için dereceli maçlarda bazı koşullar söz konusu olacak. Artık eskisi gibi dereceli maçlara girebilmek için 50. seviyeye yükselmek yetmiyor. Bununla birlikte, 10 savunmacı ve 10 atak operatörünün de etkinleştirilmiş olması gerekecek. Bu koşul da “smurf” hesaplarla oyuna girip daha düşük seviyelerdeki oyuncuların deneyimlerini zedelemek isteyen kötü niyetli oyuncuların önüne geçmek için uygulanacak. Yeni başlayan oyuncular da oyunun rekabetçi ekosisteminde hayatta kalacak kadar detaylara dalmadan, dereceli oyunlara giremeyecekler.

Bir takım kolaylıklar da yeni sezonda yerini alıyor​


Rainbow Six: Siege Deadly Omen Operasyonu ile birlikte hem eski hem de yeni oyuncular için birçok kolaylık geliyor. Aynı zamanda, bazı operatörlerin yeteneklerine de ufak değişiklikler yapılacak.

Örneğin Azami’nin oluşturduğu Kiba Bariyerleri, artık silah mermileriyle kırılabilir hale gelecek. Yine çok fazla mermi istese de takımdan birkaç kişi aynı anda ateş etmeye başladığında, duvarın çok dayanmayacağını söyleyebiliriz. Öte yandan Kali’nin DMR tüfeği gibi güçlü keskin nişancı tüfekleri, birkaç darbede bu duvarları yıkabilecekler.

R6 Yeni Sezon

R6 Yeni Sezon

Azami gibi fırlatılabilir özel yetenekleri olan operatörlerin oynanışı da bir tık daha kolaylaşıyor. Sadece özel yetenekler değil, el bombası, C4 bombaları gibi bütün fırlatılabilir nesneler artık atılırken düşecekleri yerler oyun tarafından çizilecek. Bu sayede kendinize el bombası ya da C4 patlayıcı fırlattığınız durumların daha seyrek yaşanacağını söyleyebiliriz. En azından ben, kendime daha az C4 patlayıcısı fırlatacağım diye düşünüyorum…

Rainbow Six: Siege Deadly Omen Operasyonu, 12 Mart’ta tüm oyuncular için başlıyor. Sizler de yeni sezon ve operatör hakkındaki görüşlerinizi, bizlerle ve diğer okurlarımızla yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.
 
Üst