Anasayfa
Knight
Silkroad
Minecraft
ria2 banner
 • FORUMDAKİ TÜM VIP REKLAM ALANLARI ÜCRETSİZDİR BİLGİ İÇİN BURAYA TIKLA.
  ALL PREMIUM ADS ARE FREE ON THIS PLATFORM FOR DETAILS CLICK HERE.

Minecraft İksir Yapımı Rehberi: Bütün Tarifleri Detaylıca Anlatıyoruz

MMO CITY Oyun & Bilgi Paylaşım Platformu

Minecraft iksir yapımı rehberimizde sizlerle oyunda nasıl iksirler yaparak avantaj elde edebileceğinizi paylaşacağız. Buna ek olarak, yapabileceğiniz tüm iksir tariflerini de en basit ve anlaşılır şekilde derliyor olacağız. Tüm zamanların en popüler oyunlarından birisi olan Minecraft’ı oynarken kendiniz için pozitif, düşmanlarınız için de negatif etkiler sağlayan iksirler nasıl yapılıyor? Gelin birlikte inceleyelim.

Minecraft iksir yapımı rehberi: Adım adım tüm detaylar!​


Minecraft iksir yapımı rehberimiz kapsamında sizlere üretim için gerekli tezgahtan, bütün Minecraft iksir tariflerine kadar her detayı anlatacağız. Oyuna yeni başladıysanız ya da belirli bir aşamaya geldikten sonra ilerleme konusunda takıldıysanız, bu yazımızın size oldukça faydalı bir içerik sunacağını düşünüyoruz. Gelin aklınıza takılması muhtemel bütün soruları alt başlıklarda inceleyerek yanıtlayalım.

1.) Minecraft İksir Tezgahı nasıl yapılır?​


Minecraft iksir yapımı için ekstra bir tezgaha ihtiyacınız olacak. “İksir Tezgahı” olarak geçen bu üretim atölyesi sayesinde, elinizdeki kaynakları ve şişeleri kullanarak ihtiyaç duyduğunuz nesneleri üretebilirsiniz. İksir Tezgahı tarifi ise oldukça basittir ancak yapmadan önce oyunda Nether (Cehennem) bölgesine gitmiş olmanız gerekiyor. Dolayısıyla henüz obsidyenlerden bir portal yapıp Nether’a gitmediyseniz, iksircilik yapmanızın mümkün olmayacağını da belirtelim.

Nether bölgesine gittikten sonra içeride bir kale bulmanız gerekecek. Bunun sebebi ise, bu kalelerde bulabileceğimiz Alaz (Blaze) adındaki yaratıklardan düşecek bir nesneye ihtiyacımızın olmasıdır. Kalelerde bulabileceğiniz bu yaratıkları alt etmeniz durumunda “Blaze Rod” diye de bilinen “Alaz Çubuğu” nesnesi düşecek. Minecraft iksir tezgahı yapımı işleminde kritik role sahip bu nesneye sahip değilseniz, ne yazık ki tezgahı yapıp iksir üretmeye başlamanız mümkün olmayacak. Eğer nesne elinizde mevcutsa, aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

Minecraft iksir tezgahı nasıl yapılır?


Üretim ızgarasının en alt 3 haznesine Kırıktaş bloklarını yan yana yerleştirdikten sonra, tam ortadaki hazneye “Alaz Çubuğu” ya da diğer ismi ile “Blaze Rod” ekleyin. Minecraft’ta İksir tezgahını bu şekilde üretebilirsiniz.


İksir tezgahında herhangi bir iksiri üretebilmek için Alaz Tozu nesnesine sahip olmanız gerekecek. Alaz Çubuğu nesnesini üretim tezgahının herhangi bir yerine koyduğunuzda, çok sayıda Alaz Tozu elde edeceksiniz. Bu eşya, iksirlerin kaynatılması noktasında oldukça önemlidir.

2.) Her iksir bir şişe su ile başlar: Minecraft’ta Cam Şişe nasıl yapılır?​


Minecraft iksir yapımı işlemi su dolu bir cam şişe ile başlar. Cam şişelere herhangi bir su kaynağından su doldurabilirsiniz. Ancak eğer elinizde hiç şişe yoksa, nasıl yapılacağını bilmeniz gerekiyor. Bunun için de daha önce cam üretmiş olmanız gerekecek. Topladığınız kum bloklarını fırında kömür ile eriterek cam elde edebilirsiniz. Elinizde 3 cam bloğu olduktan sonra aşağıdaki tarifi uygulayarak bloklarınızı cam şişeye dönüştürebilirsiniz.

Minecraft iksir yapımı rehberimizde bütün iksir tariflerini, tezgahın nasıl yapıldığını ve merak edilen tüm detayları anlatıyoruz.


Minecraft’ta cam şişe yapmak için üretim ızgarasının ortadaki sırasının en sağ ve sol haznesine, en alttaki sıranın da ortadaki haznesine cam blokları eklemeniz yeterli olacak. Tek seferde 3 adet cam şişe üretebilirsiniz.

3.) İksir yapmak için şart: Minecraft Nether Yumrusu nereden bulunur?​


Nether Yumrusu adından da anlaşılabileceği gibi Nether bölgesinde bulunur ve iksir yapmak için temel bileşenlerden birisidir. Bu bölgedeki kalelerde dolaşırken merdivenlere denk geleceksiniz. Merdivenlerin çevrelerinde, altlarında ya da etrafta bulabileceğiniz sandıklarda Nether Yumrusu olabilir. Bir kez bulduktan sonra artık kendiniz de yetiştirebilirsiniz. Nether Yumrusu karanlık ortamda ve Ruh Kumu üzerinde yetişir.

Minecraft Nether Yumrusu

Minecraft Nether Yumrusu, Ruh Kumu’nun üzerinde yetişir.

4.) Minecraft iksir yapımı için hangi malzemeler gerekir?​


Minecraft’ta iksir üretmek için toplamda 4 ana bileşene ve 3 yardımcı bileşene ihtiyacımız olacak. Ana bileşenler, farklı malzemelerle birleşerek farklı özelliklerde iksirler yapmamızı sağlayacak. Yardımcı bileşenler ise iksirlerin etkilerini uzatarak, onlara farklı ek özellikler kazandırıyor. Önce ana bileşenlerin nasıl üretildiğinden, sonra da yardımcı bileşenlerin ek özelliklerinden bahsedelim.

Ana bileşenler şu şekilde:

 • Mayalı Örümcek Gözü: Üretim ızgarasına rastgele şekilde Örümcek Gözü, Şeker ve Mantar eklenerek yapılır. Herhangi bir dizilim kuralı bulunmamaktadır.
 • Altın Havuç: Altın bloğunu üretim tezgahının herhangi bir haznesine koyarak 9 altın parçacığı elde edersiniz. Sonrasında üretim ızgarasının tam ortasına bir Havuç, etrafındaki tüm haznelere de birer adet Altın Parçacığı yerleştirerek Altın Havuç üretebilirsiniz.
 • Parlayan Karpuz: Tıpkı Altın Havuç’ta olduğu gibi üretim ızgarasının tam ortasına bir adet Karpuz yerleştirerek, etrafındaki tüm haznelere altın parçacıkları yerleştirip Parlayan Karpuz üretebilirsiniz.
 • Magma Kremi: Üretim tezgahına rastgele şekilde bir adet Alaz Tozu, bir adet Balçık Topu eklediğinizde Magma Kremi üretmiş olacaksınız. Herhangi bir dizilim kuralı bulunmamaktadır.

Ek özellik veren yardımcı bileşenler:

 • Işık Taşı Tozu: İksirlerin yoğunluğunu, bir diğer tabir ile gücünü artırır. Örneğin standart bir İyileştirme İksiri 3 can puanı verirken, Işık Taşı Tozu ilave edilmiş bir İyileştirme İksiri 6 can puanı verir.
 • Kızıltaş: İksirlerin etki sürelerini artırır. Örneğin Görünmezlik İksiri’nin standart süresi 3 dakika iken, Kızıltaş ilave edilmesi halinde etki süresi 8 dakikaya çıkar.
 • Barut: İksirlere ilave edildiğinde onları fırlatılabilir yapar. Örneğin Yavaşlık İksiri’ne Barut ilave ederseniz, onu patlayıcı hale getirebilir ve fırlatabilirsiniz.
 • Mayalı Örümcek Gözü: Bir ana bileşen olmakla birlikte Mayalı Örümcek Gözü, mevcut iksirlere tekrar uygulandığında özelliklerini tersine çevirir. Örneğin Çeviklik İksiri’ne Mayalı Örümcek Gözü ilave ederseniz, Yavaşlık İksiri’ne dönüşecektir.
Minecraft iksir yapımı rehberi

Minecraft iksir yapımı rehberi, Görsel Kredisi: Sh0ckThoRam

5.) Minecraft İksir Tarifleri: Tüm İksirlerin Yapımı​


Aşağıdaki tabloda tüm detaylarıyla bütün Minecraft iksir tariflerini bulabilirsiniz. Minecraft iksir yapımının son aşaması, Su Şişeleri’ni uygun malzemeleri sırasıyla İksir Tezgahı’na yerleştirerek iksiri kaynatmaktır. Sonrasında iksirleriniz envanterinize eklenecek ve rahatlıkla kullanabileceksiniz. Tablodaki tarifleri uygulamadan önce tezgahınıza Su Şişesi eklemeyi unutmayın. Ayrıca bütün bu tariflere bir önceki paragrafta bahsettiğimiz ek özellik veren yardımcı bileşenleri ekleyebilirsiniz.

Sonuç​


Minecraft iksir yapımı ve bütün tariflerini sizlerle yazımız boyunca paylaştık. Oyunda çeşitli etkileri olan iksirleri üretmeniz ve nasıl çalıştıklarını daha iyi anlamanız açısından eğer bir faydamız dokunduysa, bu bizi çok mutlu eder. Eğer hala kafanızda soru işaretleri varsa, yorumlar kısmında bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşmayı unutmayın. Şimdiden herkese bol bol iksir içtikleri iyi oyunlar dileriz!
 
Üst