Anasayfa
Knight
Silkroad
Minecraft
ria2 banner
  • FORUMDAKİ TÜM VIP REKLAM ALANLARI ÜCRETSİZDİR BİLGİ İÇİN BURAYA TIKLA.
    ALL PREMIUM ADS ARE FREE ON THIS PLATFORM FOR DETAILS CLICK HERE.

Elementlere Hükmettiğimiz İştah Açan Türk Oyunu: Emberbane

MMO CITY Oyun & Bilgi Paylaşım Platformu.

O bir kuş, o bir uçak… O Emberbane! Hamlet Games tarafından geliştirilen 2D metroidvania türündeki oyun, Atarita olarak uzun süredir radarımızdaydı. Geçtiğimiz yıl “Türkiye’de geliştirilen oyunlar” listemizde de yer verdiğimiz Emberbane, daha çıkmadan başarılara imza atmış durumda. Bizler de bu yazımızda, oyundan haberi olmayan oyuncular için Emberbane’in neler vadettiğini, ne zaman çıkacağını ve merak edilebilecek tüm detayları derleyelim dedik. Öyleyse lafı hiç uzatmadan, gelin başlayalım!

Emberbane geliştiricisi Hamlet Games’i tanıyalım​


Geçtiğimiz yıl İstanbul’da düzenlenen GİST 2023 etkinliğinde Atarita ekibi olarak canlı kanlı görüp, Indieway’de detaylarını geliştirici ekipten dinlediğimiz Emberbane, 2024 yılında çıkacak oyunlar arasında yer alıyor. Hamlet Games tarafından geliştirilen yapım, uzun süredir geliştirilme aşamasında ve oyuncuların karşısına en iyi şekilde çıkmaya hazırlanıyor.

Emberbane çıkış tarihi

Emberbane’e ait bir ekran görüntüsü.

Oyuna geçmeden önce geliştirici stüdyodan, ekibin kaç kişi olduğundan ve ne zamandır buralarda olduğundan bahsetmekte fayda olacaktır. Hamlet Games, 2021’de kurulmuş İstanbul merkezli bir oyun stüdyosu ve web sitelerindeki bilgilere göre, şu anda ekipleri 11 kişiden oluşuyor. Ayrıca Emberbane, stüdyonun yayınladığı ilk oyun olacak.

Aynı zamanda Gaming İstanbul 2023 etkinliği sırasında, Indieway’e katılım gösteren diğer bağımsız oyunlarımız arasından jüriler tarafından en beğenilen oyun olmayı başarmıştı.

Avatar: Son Hava Bükücü’den esinlenen bir oynanış​


Emberbane’in oynanışı hızlı kombinasyonlar üzerine inşa edilmiş ve akıcı animasyonlarla süslenmiş. Bununla birlikte mücadele sunan parkur ve platform elementleri ile oyuncuların reflekslerini test edeceğini de söyleyebiliriz. Farklı saldırı stillerine sahip düşmanlarla savaşırken stratejik kararlar vermemiz gerekeceği de yine oyunun mağaza sayfasında belirtilen detaylar arasında yer alıyor.

Kickstarter üzerindeki kampanya sayfalarında “Avatar’dan esinlenen, pixel-art bir metroidvania oyunu” ifadeleriyle tanımladıkları Emberbane, elementler üzerine inşa edilmiş bir temel oynanış yapısına sahip. Aynı zamanda oyunda Devil May Cry esintileri görmemiz de mümkün olacak. Ophelia adındaki ana karakterimiz, dört elementin gücünü kontrol etme yeteneğine sahip. Hayır, elementler arasında tahta bulunmuyor. Ateş, su, toprak ve hava elementlerini yöneteceğiz. Tahta da güzel olabilirmiş aslında. Zorumuza gitmezdi yani…

Emberbane


Ophelia bu elementleri savaşlar sırasında kullanabildiği gibi, bunlarla bulmacalarla süslenmiş platformları da geçmesi gerekecek. Bu da aslında oyunun eşsiz satış noktalarından birisini oluşturuyor diyebiliriz. Hızlı ve reflekslere dayalı bir oynanışın yanı sıra oyuncuyu düşünmeye iten ve doğru şekilde düşündüğünde ödüllendiren bir yapısı olacağı gözümüze çarpıyor. Gözümüze çarpmakla kalmayıp, şimdiden hoşumuza da gidiyor!

Piksel sanat tarzı ilmek ilmek işlenmiş​


Retro oyunlara karşı duyulan özlemin birden bire meyvesini vermeye başladığı son birkaç yılda, birçok piksel sanat tarzına sahip oyun ile karşılaştık. Ülkemizde geliştirilen oyunların da ciddi bir kısmı bu anlayışı benimsiyor. Özellikle Türkiye’nin eşsiz yeteneklere ve çalışma azmine sahip, bu konuda oldukça istekli piksel artistleri olduğunu düşünüyorum. Çıkan bütün oyunların nevi şahsına münhasır bir renk paleti ve teması var. Emberbane de bunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Aşağıdan oyunun fragmanını izleyerek animasyonların kalitesini, renk paletini ve genel görsel kaliteyi kendiniz de tahlil edebilirsiniz.

Emberbane’in Kickstarter kampanya fragmanı.

Türkçe altyazı ve dublaj seçenekleriyle geliyor​


Emberbane’in hikâyesini, mağaza sayfasında da görebildiğimiz üzere tamamen Türkçe olarak deneyimleyebileceğiz. Türkiye’de geliştirilen oyunların büyük kısmında altyazı desteği görürken, dublaj tarafında da Emberbane Türkçe dilinde oynanabilecek. Şu anda dublaj desteği verdiği diller Türkçe ve İngilizce olarak belirlenmiş. Özlediğimiz ve bugün PlayStation özel oyunları dışında kolay kolay denk gelemediğimiz Türkçe dublaj ile hikâyeyi deneyimlemenin şimdiden çok keyifli olacağını hissediyoruz. Altyazı tarafında da İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca ve Basitleştirilmiş Çince dilleriyle birlikte Türkçe dilini de destekleyecek.

Emberbane ne zaman çıkacak?​


Hamlet Games’in yeni oyunu Emberbane çıkış tarihi konusunda henüz takvimde net bir noktayı işaret etmiyor. Şu anda elimizdeki bilgilere göre söyleyebileceğimiz tek şey, oyunun 2024 yılında çıkacak oyunlar arasında olması. Ayrıca Kickstarter üzerinde, bu yılın ilk çeyreğinde gelebileceğine dair ifadeler bulunsa da değişiklik gösterebileceği ihtimaline değinilmiş. Net bir çıkış tarihi duyurulduğunda sizleri en hızlı şekilde bilgilendirmeye gayret edeceğiz.

Dört elemente hükmettiğimiz Türk oyunu Emberbane'e yakından bakıp, mevcuttaki tüm detayları sizlere bu yazımızda aktarıyoruz.

Sonuç​


Sonuç olarak henüz ne zaman çıkacağını bilmesek de orada güzel bir oyunun geliştirildiğini görüyoruz. Geliştirici Hamlet Games’i şimdiden yeni oyunları için tebrik ediyor ve başarılarını görmeyi dört gözle bekliyoruz.
💗


Eğer sizler de Emberbane’e dair gördüğünüz detaylardan hoşlandıysanız, oyunu istek listenize eklemeyi unutmayın. Bu oyunun Steam’de öne çıkmasını ve geliştirici ekibin motive olması yönünde yapabileceğiniz en kolay destekleme yöntemlerinden birisidir.

Oyun ile ilgili görüşlerinizi de yorumlar kısmında bizlerle ve diğer okurlarımızla paylaşabilirsiniz. Türk oyunlarıyla ilgili gelişmelerden ve içeriklerimizden anında haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin!
 
Üst