Anasayfa
Knight
Silkroad
Minecraft
ria2 banner
 • FORUMDAKİ TÜM VIP REKLAM ALANLARI ÜCRETSİZDİR BİLGİ İÇİN BURAYA TIKLA.
  ALL PREMIUM ADS ARE FREE ON THIS PLATFORM FOR DETAILS CLICK HERE.

Black Desert Sistem Gereksinimleri ve FPS Arttırma Taktikleri

MMO CITY Oyun & Bilgi Paylaşım Platformu

Black Desert sistem gereksinimleri yazımızda sizlerle bilgisayarınızın oyunu kaldırıp kaldırmayacağını tahlil edeceğiz. Bununla birlikte, zayıf veya düşük bir sistemle oynamak isteyen oyuncuların, en iyi performansı almak için yapabileceği bazı ayarlara da göz atacağız. Eğer aklınızda “Black Desert kaç GB?” gibi sorular varsa ve oyunu oynamak istiyor fakat teknik detayları bilmiyorsanız, gelin hepsine birlikte göz atalım ve sonuca varalım.

Black Desert sistem gereksinimleri: Nasıl bir bilgisayar lazım?​


Pearl Abyss’in ilk kez 2018’de piyasaya sürdüğü MMORPG oyunu Black Desert bugün de her gün binlerce oyuncuyu ağırlıyor. Bu popülerliği sayesinde yeni oyuncuların gözü de sürekli oyunun üzerinde oluyor. Ancak oyunları sevip teknik tarafta yeterince bilgi sahibi olmayan oyuncular, “Bilgisayarım Black Desert’i kaldırır mı?” soru işaretine sahip oluyorlar. İşte bu sorunun yanıtındaki ana kriter olan Black Desert sistem gereksinimleri!

Black Desert sistem gereksinimleri

Black Desert sistem gereksinimleri

Minimum (1080p – 30 FPS)​

 • İşletim Sistemi Windows 10 (64-bit)
 • İşlemci: Intel Core i3-530 veya AMD A4 Pro-7300B
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 9800 veya AMD Radeon HD 3870
 • Depolama: 70 GB boş depolama alanı

Önerilen (1080p – 60 FPS)​

 • İşletim Sistemi Windows 10 (64-bit)
 • İşlemci: Intel Core i3-530 veya AMD A4 Pro-7300B
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 9800 veya AMD Radeon HD 3870
 • Depolama: 70 GB boş depolama alanı

Yukarıda gördüğünüz Black Desert sistem gereksinimleri, oyunun orijinal sürümünü çalıştırmak için gereken donanımları temsil ediyor. Öte yandan oyun içerisinde “Yenileme sürümü” olarak geçen remastered versiyonunu oynamak için daha farklı sistem bileşenlerine ihtiyacınız olacak. Dilerseniz gelin onları da detaylarıyla inceleyelim.

Ayrıca Bakınız: Oyunlarda Remastered, Remake ve Reboot ne demek?

Black Desert kaç GB?​


Black Desert’ı bilgisayarınıza yükleyebilmek için en az 70 GB boş depolama alanına ihtiyacınız olacak. Ancak ilerleyen dönemde gelecek yeni yamalarla ve içeriklerle bu boyutun devamlı olarak büyüyebileceğini unutmayın.

Black Desert kaç GB?

Black Desert kaç GB?

Black Desert Remastered sistem gereksinimleri: Yenileme Modu ile orijinal oyunun farkı ne?​


Black Desert piyasaya sürüldükten sonra, üzerine görsel olarak iyileştirmeler yapılmış bir “Yenileme Modu” yayınlandı. Bu özellik oyun içerisindeki ayarlar kısmından açıldığında, oyunun görsel kalitesini modernize ederek daha iyi grafiklerle oynamanızı sağlıyor. Ancak eğer nispeten eski bir bilgisayarınız varsa, aşağıdaki Black Desert Remastered sistem gereksinimlerini kontrol etmeden bu özelliği açmanızı tavsiye etmiyoruz.

Yenileme modu için sistem gereksinimleri​

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit)
 • İşlemci: Intel Core i7-8700 veya AMD Ryzen 7 2700X
 • Bellek: 16 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1070 – AMD Radeon RX Vega 56

Yenileme modu için Black Desert’ın dosya boyutu değişmiyor ancak çözünürlük boyutlarının daha yüksek olmasından ötürü oyunu SSD’ye yüklemenizi tavsiye ediyoruz.

Black Desert Remastered sistem gereksinimleri

Black Desert Remastered sistem gereksinimleri

Ultra Modu ne ve tam olarak ne işe yarıyor?​


Ultra Modu, Black Desert için oynanış tarafında önerilen bir grafik ayarı değil. Bu daha çok oyuna dair video çeken, ekran görüntüsü kaydetmeyi seven oyuncular için ayarlanmış bir grafik kademesi olarak karşımıza çıkıyor. Oynanış sırasında giriş gecikmesi, performans sorunları gibi bir takım teknik zorluklar çıkarabileceğinden, Pearl Abyss de bu modun sadece sanatsal kaygılar için kullanılmasını tavsiye ediyor.

Oyunu Ultra Modu ile çalıştırabilmek için i7-8700K sınıfı bir işlemciye ve GTX 1080Ti sınıfı bir ekran kartına ihtiyacınız olacak. Ancak PvP veya PvE elementlerini sıkça kullanıyorsanız bu moda ihtiyacınız olmadığını belirtelim.

Black Desert FPS arttırma nasıl yapılır? Taktikleri paylaşıyoruz!​


Black Desert FPS arttırma taktikleri için oyun ayarlarına girmeden önce gözden geçirmeniz gereken bazı etmenler var. Bunların başında bilgisayarınızın, yazının başında paylaştığımız Black Desert sistem gereksinimleri kısmındaki minimum tarafa uygun olması gerekiyor. Ayrıca şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Oyunu SSD depolama aygıtına yükleyin: HDD depolama aygıtları nispeten daha yavaş okuma/yazma hızlarına sahip olduğundan, oyunu SSD’ye yüklemek performansınızı artıracaktır.
 • Ekran kartı sürücünüzü güncel tutun ve fan ayarı yapın: Ekran kartı sürücünüzü güncel tutmak uyumluluktan kaynaklanan performans sorunlarını giderecektir. Ayrıca fan ayarlarınızı düzgün yapmanız, ısınma nedeni ile oluşan FPS kaybının da önüne geçecektir.
 • Görev Yöneticisinden Önceliği Artırın: Görev yöneticisinde “Ayrıntılar” sekmesinde oyunun “.exe” uzantısına sağ tıklayarak öncelik kısmını “Yüksek” olarak değiştirmeniz performansı artıracaktır. Ancak arka planda çok fazla açık uygulama olmadığında kullanmanızı tavsiye ederiz.
 • Tüm kamera ayarlarını sıfıra getirin: Görüntü Ayarları > Kamera kısmındaki tüm kamera efektlerini 0 değerine getirin. Efektlerin gizlenmesi, Black Desert FPS arttırma konusunda oldukça işe yarayan bir yöntemdir.

Unutmayın, ekranda ne kadar az uyarı, efekt ve nesne görünürse performansınız o denli yükselecektir.

Black Desert FPS Arttırma yöntemleri

Black Desert FPS Arttırma yöntemleri

Sonuç​


Black Desert sistem gereksinimleri tarafında hem orijinal hem de “Yenileme Modu” ile ilgili bilmeniz gereken her şey bu kadardı. Eğer bilgisayarınız, tavsiye edilen donanımlara veya daha yükseklerine sahipse oyunu sorun yaşamadan oynayabilirsiniz. Ayrıca, minimum taraftakileri zar zor karşılıyorsa, size verdiğimiz FPS arttırma taktikleri ile performansınızı maksimum seviyeye çıkarabilirsiniz.

Umuyoruz ki bu içerik, kafanızda oluşan soru işaretlerini gidermeye ve oyun hakkında teknik bilgiler edinmenize yardımcı olmuştur. Eğer hala merak ettiğiniz sorular varsa, bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın. Şimdiden herkese iyi oyunlar dileriz!
 
Üst